Standardowy ubiór księdza diecezjalnego:

• Czarna sutanna
  • Koloratka
  • Biret (czasami)

Ubiór księdza do mszy św:

• Humerał – symbol skupienia
  • Alba – wyraża czystość serca
  • Pasek (inaczej cingulum) – oznacza wstrzemięźliwość
  • Stuła – symbol władzy kapłańskiej
  • Ornat – symbolizuje obowiązek kapłański

Ubiór ministranta:

• Komża
  • Sutanna
  • Kołnierz

Inne stroje liturgiczne:

• Kapa – używana w czasie nabożeństw zamiast ornatu
  • Dalmatyka – ma ją diakon  zamiast ornatu
  • Piuska – nakrycie głowy biskupa
  • Mitra – charakterystyczna  „czapka”  , którą nosi biskup w czasie kazania i błogosławieństwa
  • Paliusz – oznaka władzy papieża
  • Tiara – „korona”  papieża , różna od mitry

Podczas liturgii kapłan i ministranci ubierają tzw. szaty liturgiczne. Używa się ich dla pokazania pewnych różnic między kapłanem, służbą liturgiczną a wiernymi, a także dlatego, że każda z nich coś symbolizuje. Wśród szat liturgicznych możemy wyróżnić:

Ubiór kapłana do mszy św.

humeral

Humerał – symbol skupienia

alba

Alba – oznacza czystość serca

cingulum

Cingulum (pasek) – oznacza wstrzemięźliwość, służy do przewiązywania alby

stula

Stuła – symbol władzy kapłańskiej

ornat

Ornat – symbolizuje obowiązek kapłański,
jest to wierzchnia szata kapłana, w różnych kolorach

Ubiór ministranta:
alba ministrancka może to być alba ministrancka
komza często zastępuje ją komża
sutanna zarówno kapłan jak i ministranci starsi pod swój strój zakładają sutanny
sutanna ministrancka młodsi ministranci mają mniejsze sutanki w różnych kolorach i kołnierze

Szaty liturgiczne kapłana i ministrantów mają różne kolory. Każdy z tych kolorów coś wyraża i każdy jest używany tylko w pewnych okresach roku liturgicznego.
Tabela przedstawia wszystkie używane kolory oraz to, co wyrażają i kiedy są używane:

Lp. Kolor Symbolika Okres używania
1. Fioletowy Pokuta, żałoba, żal za grzechy Adwent, Wielki Post
2. Zielony Nadzieja i odradzające się życie Okres Zwykły
3. Czerwony Krew, ogień i miłość Święta i wspomnienia męczenników, Niedziela palmowa, Wlk. Piątek, Zesłanie Ducha św.
4. Biały Radość Okres Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Święta ku czci świętych (nie męczenników)
5. Różowy Radość ze zbliżających się świąt III niedziela Adwentu, IV niedziela Wielkiego Postu

Stroje ministranckie są szyte tylko w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i fioletowym. Zatem ubranka koloru zielonego, czerwonego i fioletowego ubieramy zgodnie z kolorem obowiązującym, a zamiast białego koloru ubieramy czerwone stroje.